AMBITIOUS RUNNERS TEAM

Cześć Wam J

 

W ostatnim czasie zdawkowo podawałem Wam informacje o moich maratońskich przygotowaniach za pośrednictwem FB, a to tylko dlatego, że nie było zbyt wiele czasu żeby coś naskrobać za co przepraszam. Koncentrowałem się na treningu swoim i Podopiecznych, z którymi jestem w stałym kontakcie, aby ich rozwój był prawidłowy. Muszę przyznać, że nie mogę się doczekać jesiennych startów moich Zawodników, bo wchodzą na co raz lepsze obroty J

 

619km - taki kilometraż zanotowałem w lipcu. Był to czas, w którym budowałem siłę i wytrzymałość. Adaptacja treningu lipcowego przebiegła pomyślnie, były też starty kontrolne Jarosławiec i Lębork oraz start treningowy BNP podczas X Półmaratonu w Pucku. Całość lipowych przygotowań na duży „+”. Wspomniany kilometraż miesięczny jest moim osobistym rekordem pokonanych kilometrów. Największymi problemem w treningu był upał, bardzo źle znoszę wysokie temperatury, kwestia nawodnienia organizmu i dobrego odżywiania odgrywała tu kluczową rolę, aby przygotowania mogły zostać zrealizowane w 100%.

 

Pierwszy tydzień sierpnia był okresem regeneracyjnym, należy pamiętać w przygotowaniach do maratonu, że po 3-4 tygodniach „ładowania kaemów” trzeba zrobić luźny tydzień regeneracyjny po to, aby organizm wchłonął z pożytkiem wykonaną przez nas pracę. Często niektórzy biegacze są zdziwieni, że dostają tak lekki tydzień treningu w trakcie przygotowań. Zdziwieni są też ci, którzy nie zadbali o regenerację w odpowiednim czasie tylko ciągle zwiększali trening, dziwią się po tym jak doznają kontuzji z przemęczenia lub nie uzyskali formy na docelowych imprezach.

 

5 sierpnia wybrałem się na urlop „wypoczynkowy” do Szklarskiej Poręby 05.08-18.08, gdzie w 100% skoncentrowałem się na treningu. Każdy dzień pobytu wyglądał monotonnie: śniadanie-trening-obiad-regeneracja-2 trening-kolacja-sen. Pierwsze dni pobytu wykonywałem jednostki treningowe z niską intensywnością do czasu aklimatyzacji, która nastąpiła po 3 dniu pobytu, tak więc do środy było spokojne bieganie J Na czwartek zaplanowałem bieg ciągły w 3 zakresie intensywności, który zrealizowałem na słynnym Zakręcie Śmierci 10km pokonałem w tempie 3’30”/km. Piątek i sobota były lekkie z pobudzeniem szybkościowym w postaci rytmów. Niedziela 12.08 (o 10:00 był start naszych Maratończyków na ME w Berlinie), a ja miałem w planie 30km BNP, chcąc obejrzeć Chłopaków w akcji, na trening wybrałem się o 8 rano. Trening zrealizowałem lepiej niż wstępnie planowałem, miałem dobry dzień J średnia prędkość „30tki” wyniosła 3’52”/km na średnim tętnie 162u/min. Kolejne dwa dni treningu były lekkie, w środę wypadł kolejny akcent WT 6*2km p.4’T , który zrealizowałem bez żadnych problemów w średnim tempie 6’30”. Ostatnie dwa dni to wybiegania i rytmy. W niedziele miałem zaliczyć start na przetarcie w Kołobrzegu na dystansie 10km, niestety sobotnia podróż z gór była nadzwyczajnie ciężka i bardzo mnie zmęczyła, zrezygnowałem ze startu żeby nie nakładać zmęczenia na zmęczenie.

 

5 tygodni do startu

Czas płynie bardzo szybko, nie tak dawno było jeszcze 18 tygodni do celu, a zostało już tylko 5 tygodni, a więc jest to czas, gdzie objętość powoli będzie się zmniejszać J W sobotę 25.08 wystartuję w Biegu Pocztowca w Gdańsku na dystansie 5km, gdzie będę mógł się „przetrzeć” po wymagającym okresie treningu. Na niedzielę mam zaplanowany najdłuższy w moich przygotowaniach bieg ciągły 30-34km. 2 września w Tychach zaliczę start kontrolny na dystansie półmaratonu. Po starcie w półmaratonie zostaną mi 2 tygodnie na ostatnie szlify i tapering, a więc odpoczynek i oczekiwanie na start JJJ

 

Już dzisiaj jestem mega zadowolony z tego, że zdrowie pozwoliło mi na tak wymagające przygotowania. Mam nadzieje, że taki stan utrzyma się do końca, forma będzie rosła, a odporność będzie na „cienkiej linii”. Pogoda z dnia na dzień zaczyna być mocno zmienna, trzeba na wszystko uważać żeby nie złapać żadnych infekcji.

 

Zachęcam wszystkich znajomych do śledzenia naszego Fanpage Ambitious Runners Team.

 

Pozdrawiam

Sebastian Wąsicki

Przygotowania do 40 PZU Maraton Warszawski

23/08/18

Created with WebWave CMS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AMBITIOUS RUNNERS TEAM